Sağlık

 • Ivermectin (İvermectin) nedir? İvermectin ilacı ile koronavirüs tedavi edebilir mi?

  Koronavirüs (covid-19), tüm dünyada yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Bilim adamları büyük bir çabayla koronavirüse karşı çözüm arayışında. Koronavirüse tedavisi için yeni bir ilaç araştırması yapıldı. Ivermectin (ivermectin) isimli bir ilacın 48 saat içerisinde koronavirüsü yendiği iddia edildi. Peki İvermectin nedir? İşte Ivermectin ilacı ile ilgili detaylar

 • Başakşehir Şehir Hastanesi ne zaman açılıyor? İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi açılış tarihi belli oldu

  Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ne zaman açılacağı belli oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük 3. sağlık projesi olan, İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmaları tamamlandı. Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılacağı tarih belli oldu. İşte İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi açılış tarihi

 • Uzmanlardan “immün plazma” değerlendirmesi: Umut ışığı olabilir

  Bilim insanları, Çin’in Vuhan kentinde ilk kez görülmesinin ardından tüm dünyaya yayılan Kovid-19’a çare olacak tedavi yöntemini bulabilmek için laboratuvarlara kapandı.

 • Uzmanından “Bilinçsiz gıda takviyesi bağışıklık sistemine zarar verir” uyarısı

  Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı ve fitoterapi uzmanı Hülya Kelleci, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle internetten bilinçsizce gıda takviyesi alımının arttığını belirterek, “Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışırken farkında olmadan vücuda zarar veriliyor.” dedi.

 • Koronavirüs sonrası tüp bebek tedavileri askıya alındı

  Koronavirüs salgını sonrası tüp bebek tedavileri de askıya alındı. Bebek özlemi çeken ailelere seslenen Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, “Tedavilerin yarıda kalması anne adaylarının lehine ve tüp bebek tedavisi acil bir tedavi değil. 2-3 aylık bir ara tedaviye zarar vermez” dedi.

 • Koronavirüs tedavisinde kullanılacak ilaçların ilk partisi Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi

  Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılacak ilaçların Sağlık Bakanlığı’na ücretsiz olarak teslim edildiğini açıkladı. Barut, “İlk parti ilaç 70 bin kutu. 15 Nisan’da ise bir üretim daha yapacağız bu da 90 bin kutu. Hammadde oldukça Sağlık Bakanlığı’nın ne kadar ihtiyacı varsa biz bunu üretip kendilerine teslim edeceğiz.” dedi.

 • Uzmanlardan astım ve KOAH hastalarına ‘ilaç’ uyarısı

  Uzmanlar, astımlı olmanın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmak için bir risk faktörü olmadığını ama astımlı ve KOAH’lı kişilerde bu hastalığın daha ağır seyredebildiğini belirterek, “Bu nedenle onların daha fazla dikkat göstermesi gerekiyor ve daha ciddi etkilenebileceklerini bildiğimiz için de onların ilaçlarını bırakmamaları gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 • Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huri: Maske, emniyet kemeri gibidir

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gazi Huri, maskeyi emniyet kemerine benzeterek, “Maskeyi neden taktığınızı, işe yaradığı zaman anlarsınız. Herhangi bir klinik bulgusu olmayan virüs taşıyıcılarından korunmak için sosyal mesafenin korunamadığı toplu taşıma, asansör, pazar gibi halka açık yerlerde maske kullanılması gerekir.” dedi.

 • Sağlık Bakanlığı “Olası Kovid-19 Vaka Sorgulaması Kılavuzu”nu güncelledi

  Sağlık Bakanlığınca güncellenen “Olası Kovid-19 Vaka Sorgulaması Kılavuzu”na göre, “Ateşiniz veya ateş öykünüz var mı?”, “Öksürüğünüz var mı?”, “Nefes almakta güçlük veya solunum sıkıntınız var mı?” sorularından birisine “Evet” yanıtını veren hasta, maske takılarak Kovid-19 için ayrılan alana yönlendiriliyor.

 • Koronavirüsün bir organı daha etkilediği ortaya çıktı

  Akciğerleri hedef alarak solunum sıkıntısına neden olan koronavirüsün kalp yetmezliğine de neden olduğu da ortaya çıktı.